Agricultura, Ramaderia, Pesca i Alimentació

Adjudicada l'obra de la xarxa de regadiu del canal Segarra-Garrigues

query_builder   23 desembre 2002 14:27

event_note Nota de premsa

Adjudicada l'obra de la xarxa de regadiu del canal Segarra-Garrigues

Aquesta adjudicació dóna definitivament llum verda a l’obra de regadiu més important que el Govern català té previst construir en els propers anys i que s’iniciaran imminentment

Grau ressalta que aquesta és l’obra més emblemàtica a Catalunya després que al segle XIX es realitzés la del Canal d’Urgell

Avui, dia 23 de desembre, el Consell d’Administració de l’empresa Regs Sistema Segarra-Garrigues, S.A. (REGSEGA), de la qual en formen part representants del Govern de la Generalitat, la Comunitat de Regants del Canal Segarra-Garrigues i de l’Estat, ha adjudicat el concurs del “Contracte per a l’execució de les obres de la concentració parcel·lària i l’execució, explotació i manteniment de la xarxa de distribució del canal Segarra-Garrigues” a l’oferta econòmica que va presentar el Grup Empresarial integrat per les societats FCC Construcción S.A, Copisa, Constructora Calaf S.A, M&J Gruas S.A, COPCISA, Benito Arnó, S.A, Aqualia Gestión Integral del Agua S.A, Romero Polo S.A, Áridos Romà, SAU, SOREA S.A, y ACSA AGBAR S.A.

El concurs ha estat adjudicat per un import de 1.102,6 milions d’euros, després d’excloure 10 ofertes del mateix Grup Empresarial i 6 ofertes del Grup Empresarial integrat per Dragados Obras y Proyectos S.A, SACYR S.A, Companyia General d’Aigües de Catalunya S.A, COMSA S.A, CORSAM-CORVIAM S.A, Técnica y Proyectos S.A (TYPSA) y EMTE S.A.

En aquest sentit, el conseller d’Agricultura, Josep Grau, que ha estat acompanyat del president de REGSEGA, Estanis Felip, i del director general de Desenvolupament Rural del DARP, Francesc Xavier Ballabriga, ha assegurat que la possibilitat de construir el canal Segarra-garrigues sempre ha estat un dels eixos prioritaris del Govern de la Generalitat de Catalunya.  Grau ha afegit que, avui i conjuntament amb l’interès i la voluntat dels regants, ja és possible que després de molts anys de negociació, l’històric projecte que ha de servir per transformar 70.150 hectàrees de secà en terres de regadiu es pugui iniciar.

El conseller ha dit que l’execució d’aquesta obra serà la de major abast agrícola i complexa que s’ha emprès a Catalunya en els últims 100 anys.

La totalitat de l’obra de la xarxa de regadiu haurà d’estar acabada en un termini de 9 anys i es compta que l’any 2008 s’hauran transformat en regadiu  més de 35.000 hectàrees d’aquest canal, ja que en el seu moment el Govern català va decidir licitar l’obra d’una sola vegada.

Aquest canal recorrerà, regarà i subministrarà aigua per regadiu a una setantena de municipis de sis comarques lleidatanes des de la Noguera fins a les Garrigues, passant pel Segrià, el Pla d’Urgell, l’Urgell i  la Segarra.

Així mateix, el conseller ha ressaltat que a més de la possibilitat de la transformació en regadiu de les 70.150 ha, aquesta infrastructura suposarà també dinamitzar el sector agrari de les comarques de Lleida mitjançant els cultius alternatius, la creació d’indústries agrolimentàries a la zona i l’associacionisme agrari, entre d’altres.

El conseller ha dit també que l’adjudicació respon a criteris tècnics, econòmics i jurídics, i que la decisió de licitar i adjudicar l’obra d’una sola vegada farà possible que a primers del 2004 l’aigua del regadiu arribi a les primeres finques.

Principals característiques de l’oferta adjudicada

Entre moltes d’altres coses, aquesta actuació compta amb la realització de les obres de concentració parcel·lària de 45.530 ha., la transformació en regadiu amb dotació plena (6.500m3/ha i any) de 47.110 ha i la transformació en regadiu de suport (1500m3/ha i any) de 23.040 ha, suposant la transformació total en regadiu de 70.150 ha. Així mateix comptarà amb la instal·lació de més de 3.500 Km de longitud de canonades de distribució, la construcció de 43 basses de regulació i 17 estacions de bombament i una dotació d’aigua general de 342 Hm3 per a ser distribuïda a través de tota la xarxa que beneficiarà a un mínim de 15.000 regants d’aquest indret de Catalunya. A més, també comptarà amb una xarxa de camins de més de 1500 km de longitud entre principals i secundaris.

D’altra banda, l’estudi d’impacte ambiental que va aprovar el Govern català i que queda reflectit en l’oferta presentada, exclou d’aquest regadiu 5.800 hectàrees que es fa exclusivament en compliment de les directives mediambientals que estableix la Unió Europea per tal de preservar un mínim d’hectàrees en benefici de les aus estepàries. En aquest sentit, el Govern de la Generalitat va establir unes mesures preventives, correctores i compensatòries pels afectats. La compensació es situa en una subvenció per hectàrea a fi i efecte d’aconseguir que no hi hagi un dany econòmic en les perspectives de futur de les àrees excloses.

Pel què fa al cost que pot suposar per als regants, si el pagament és al comptat, per als de regadiu de transformació fins a 3.150€/ha. i per als de regadiu de suport fins a 1.575€/ha. Per les modalitats de finançament, el cost fins a 30 anys per als regants de regadiu de transformació fins a  332€/ha. i any, i per als de regadiu de suport fins a 166€/ha i any. Així mateix, amb la modalitat de finançament, s’estudiaran altres finançaments entre els 5 i 15 anys per a l’amortització de la infrastructura del regadiu.

Pel què fa al preu del m3 d’aigua que correspon fer efectiu als regants, per a l’explotació de la xarxa, aquest pot arribar als 0.059€/m3 .

SUPERFÍCIES REGABLES PER MUNICIPIS SEGARRA-GARRIGUES

MunicipiSup. BrutaSup. No RegableSup. Regable Neta

Agramunt4.475,61.205,63.270,0

Aitona3.191,71.570,11.621,5

Albagés, l’2.654,81.482,51.172,3

Albatàrrec297,6110,2187,5

Albi, l’793,6292,7500,9

Alcanó2.100,9376,71.724,3

Alfés3.177,31.321,41.855,9

Anglesola912,3139,6772,8

Arbeca3.583,9782,62.801,3

*Artesa de Lleida1.164,21.164,2

Artesa de Segre775,7149,5626,2

Aspa1.023,3827,3196,1

*Balaguer83,183,1

Barbens46,72,244,5

Belianes1.587,3133,41.453,9

*Bellcaire d’Urgell196,6196,6

*Bellmunt d’Urgell95,395,3

Bellpuig611,020,4590,6

Borges Blanques, les3.534,9767,72.767,2

Camarasa504,7134,3370,4

Castelldans5.640,73.201,42.439,3

Castellserà237,5179,358,2

Cervera308,271,9236,3

Cervià de les Garrigues2.113,21.060,91.052,3

Ciutadilla94,821,273,6

Cogul, el1.746,8729,61.017,2

Cubells566,1286,7279,4

Espluga Calba, l’909,1335,9573,2

Floresta, la552,2184,9367,3

Foradada486,674,7412,0

*Granja d’Escarp, la1.294,41.294,4

Granyanella949,7216,6733,0

Granyena de les Garrigues2.050,9602,51.448,4

Granyena de Segarra82,721,261,5

Guissona182,435,7146,8

Juneda882,2386,0496,2

Llardecans2.081,8857,01.224,8

*Lleida931,7931,7

Maldà2.332,6587,31.745,3

Montgai1.134,81.110,324,5

Montoliu de Lleida486,7120,2366,5

Montornès de Segarra82,319,063,3

Nalec254,758,0196,7

Oliola2.110,6605,51.505,1

Omellons, els1.087,0417,0670,0

Ossó de Sió2.598,3329,22.269,1

*Penelles61,561,5

Plans de Sió, els5.546,6882,54.664,1

Pobla de Cérvoles, la561,3333,6227,8

Ponts386,7123,3263,4

Preixana1.700,886,81.614,0

Preixens1.450,7388,51.062,2

Puigverd d’Agramunt1.518,0323,31.194,7

*Puigverd de Lleida83,083,0

Sanaüja457,9146,0311,9

Sant Martí de Riucorb2.631,5425,92.205,6

Sarroca de Lleida4.150,81.626,42.524,4

*Sentiu de Sió, la1.027,81.027,8

Seròs3.136,22.242,7893,5

Soleràs, el1.248,8493,2755,6

Sudanell100,151,948,2

Sunyer1.235,0207,91.027,1

Tàrrega7.863,41.412,36.451,1

Tarroja de Segarra268,355,8212,5

Tornabous288,053,0234,9

Torrebesses2.177,7821,81.355,9

Torrefeta i Florejacs3.177,3421,82.755,5

Torres de Segre247,6165,582,0

Verdú3.110,9443,72.667,2

Vilagrassa1.612,1670,5941,6

Vilanova de Bellpuig191,62,1189,6

Vilanova de l’Aguda891,9284,4607,5

Vinaixa652,9208,7444,3

Total general70.150,0

* zones destinades a la protecció de les aus

Per altra banda, s’ha previst, mitjançant un estudi agronòmic de la zona, que entre els cultius que s’hi introduiran hi haurà olivera, ametller, ordi, blat, gira-sol, alfals, blat de moro, conreus hortícoles, fruiters i vinya, entre d’altres. Així mateix, permetrà la realització de conreus energètics alternatius.

Amb aquesta actuació el Govern de la Generalitat ha donat llum verda a una gran infrastructura que permetrà augmentar el valor de la producció agrària a les comarques beneficiades. Així, el sector agrari gaudirà de la infrastructura bàsica per a poder afrontar el futur amb garanties i amb un nivell de competitivitat pel sector igual o superior a la resta de països europeus.

Barcelona, 23 de desembre de 2002

1  

Imatges

Fotografies de la roda de premsa

Fotografies de la roda de premsa 1382